Karpacka Platforma Społeczeństwa Obywatelskiego powstała w wyniku 18-miesięcznego intensywnego procesu w ramach projektu „Karpacka Platforma Społeczeństwa Obywatelskiego – Utworzenie międzyregionalnego ośrodka społeczeństwa obywatelskiego na rzecz integracji społecznej w regionie Karpat”.
Pierwsza faza: 26 marca 2018 – 25 września 2019 (18 miesięcy)
Projekt „Karpacka Platforma Społeczeństwa Obywatelskiego – współpraca na rzecz innowacji społecznych”
Faza druga: 1 listopada 2020 r. – 28 lutego 2022 r. (16 miesięcy)
Tło:
Najbardziej słabo rozwinięte przygraniczne obszary wiejskie Węgier, Słowacji, Polski i Ukrainy mają podobne cechy (odległość od kapitału, słaba infrastruktura, zróżnicowane dziedzictwo etniczne i kulturowe, zasoby naturalne i podobna historia), a jednocześnie stoją przed podobnymi wyzwaniami, takimi jak narastające ubóstwo wykluczenie społeczne, marginalizacja i stygmatyzacja ubogich. Społeczeństwo obywatelskie jest nadal słabe, a organizacjom obywatelskim brakuje wielu zasobów (finansowania, myślenia strategicznego, informacji, narzędzi, wsparcia dla (sam) rozwoju, lokalnego zakorzenienia i współpracy w ramach sektora obywatelskiego i z innymi sektorami) potrzebnych do skutecznych interwencji mających na celu złagodzenie ubóstwo i marginalizacja najbardziej potrzebujących.
Chociaż istnieje wiele pozytywnych inicjatyw w społecznym sektorze non-profit, które przynoszą wymierne, wymierne rezultaty, wiedza na ich temat jest niewielka. Ponadto organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające w dziedzinie społecznej dysponują znakomitymi, powtarzalnymi metodami, ale jednocześnie brakuje im zasobów i zdolności niezbędnych do skutecznych interwencji i zwrócenia uwagi społeczeństwa głównego nurtu.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające na oddalonych obszarach wiejskich w regionie Karpat, z dala od stolic, stoją przed bardziej złożonymi wyzwaniami, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i zawodowym, niż zamożniejsze obszary w danych krajach.
Cele projektu:
- ustanowienie międzyregionalnego centrum społeczeństwa obywatelskiego obejmującego organizacje wiejskie, które działają na rzecz społeczności najbardziej zmarginalizowanych (Romów, osoby niepełnosprawne, inne grupy szczególnie narażone lub wykluczone społecznie) w celu wzmocnienia ich współpracy i skuteczności;
- zwiększenie możliwości tych organizacji społeczeństwa obywatelskiego różnymi środkami, zacieśnienie ich współpracy z innymi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i instytucjami publicznymi w celu zwiększenia skali inicjatyw w zakresie interwencji społecznych;
- identyfikacja i wymiana modeli i inicjatyw, które można dostosować, oraz wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego w dzieleniu się tymi metodami na poziomie regionalnym i międzyregionalnym.
Celem jest zwiększenie wpływu i wagi sektora cywilnego poprzez rozwój potencjału poprzez stworzenie platformy do tworzenia sieci kontaktów, wymiany doświadczeń, wiedzy i najlepszych praktyk.
Główne działania zakończone w pierwszej fazie:
- Otwarcie spotkania
- Zaproszenie uczestników
- Lokalne warsztaty zakładające lokalne hublety
- Warsztaty międzyregionalne
- Lokalne warsztaty angażujące organizacje społeczeństwa obywatelskiego
- Mentoring i rozwój mini projektów
- Szkolenia w zakresie budowania potencjału
- Konferencja zamykająca
- Końcowa ocena i spotkanie zamykające
- Wirtualny HUB
- Relacje medialne i działania komunikacyjne
Główne działania w drugiej fazie:
- Otwarcie spotkania
- Zaproszenie uczestników
- Wydarzenie wymiany międzyregionalnej
- Lokalne warsztaty budowania potencjału dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego
- Opracowanie miniprojektów, doradztwo i zbiór najlepszych praktyk
- Konferencja międzyregionalna
- Broszura dotycząca najlepszych praktyk w zakresie innowacji społecznych
- Końcowa ocena i spotkanie zamykające
- Wirtualny HUB
- Relacje w mediach i działania komunikacyjne
Partnerzy projektu :
Carpathian Foundation-Hungary www.karpatokalapitvany.hu
ETP Slovakia www.etp.sk
Carpathian Foundation Ukraine http://carpathianfoundation.org.ua/
Fundacja Brama Karpat (Poland) www.bramakarpat.pl